Noční můra

20. leden 2012 | 14.13 |
› 

Můra není jen noční motýl, ale také jeden z lidských démonů, rozšířených po celé Evropě. Znají ji téměř všechny kultury, doma je především v Evropě střední. Staří Germáni ji říkala mara, Němci mahr. Původ tohoto démona je pravděpodobně slovanský, což je slyšet ze jména (mořiti). Takže Češi ji znají pod jménem můra, Bulhaři Morava a Poláci mora. 

Podle lidové démonologie je to přízrak, uléhající spáčům na prsa a dusící je. Ti, kdo jsou můrou navštěvováni pravidelně, blednou, hubnou, chřadnou a mohou být umořeni až k smrti. Prý je to duše žijící osoby, která se ve spánku přiživuje na úkor jiných, má na svědomí zlé sny a pije krev. Mnohdy to může dotyčný dělat nevědomky, aniž má o své zhoubné činnosti tušení, jindy je to výsledek promyšlené magie zlých čarodějnic. Říkalo se, že někdy se člověk můrou narodí, jindy se jí vinou jiných stane. Do obydlí vniká v nenápadné podobě, zpravidla jako suché stéblo, bledý stín nebo moucha s červeným znaménkem za hlavičkou. Proto se noční motýli nazývají můrami a jsou obáváni jako možní nositelé démona ( například lišaj smrtihlav má na hřbetě skvrnu ve tvaru lidské lebky). Rozdíl mezi upírem a můrou je pouze v tom, že můra je přízrakem živého člověka a upír mrtvého. Jejich působení má však obdobný výsledek. Nechcete-li ponocovat existuje několik takzvaných druhů ochrany. Prý stačí nakreslit na dveře můří nohu, je to obyčejná pěticípá hvězda neboli pentagram. Dobře také slouží zrcadlo, které si položíte na břicho aby se v něm můra viděla a lekla se. Nebo si před spaním položte pod polštář slunečnicová semena a jablečná jádra. Jejich počet musí být lichý. Další možností je na konopném provaze udělat 4 uzle a omotat si ho kolem zápěstí. Mužským protějškem můry je morous a tím jsme vstoupili rovnýma nohama do středověku, který žil dualismem. Byla-li můra pohlaví ženského (což původně nebyla, můrou se běžně stávali i muži), pak k ní zákonitě patřil i partner – morous. Ten měl, až na pohlaví, veškeré další atributy totožné. 
Středověk a křesťanská démonologie však zplodili succuba a incuba, zlé duchy, kterým byl někdy přisuzován i původ lidský, jejichž zlé praktiky vyhlížení z dnešního hlediska celkem zajímavě: succuby, čili démoní dámy napadaly výhradně muže a pohlavně je zneužívaly, incubové totéž v modrém, jenom si vybrali ženy. Zní to zajímavě a možná lákavě, ale nezapomeňte, že styk s démonem zavání peklem. 

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře