KDE SE VZALI UPÍŘI?

22. leden 2012 | 17.57 |
› 

REPORT: Kde se vzali upíři? - foto


Taky ujíždíš na všech dílech Stmívání? Baví tě pozorovat boj mezi upíry a vlkodlaky a fakt bys ráda věděla, jak je to s těmi pijáky krve doopravdy? Existují? Na stopro ti sice pravdu neodhalíme, ale aspoň trošku se upírům pokusíme přijít na kloub...
Všechny historické prameny popisují upíry a jejich chování zcela jinak. Většinou ale jejich působnost byla omezena jen na dobu noční, kdy děsili své blízké a škodili domácím zvířatům (pili jejich krev). Ráno se znovu vraceli do hrobů, protože kdyby je zasáhl sluneční paprsek, zůstala by po nich jen krvavá skvrna. Jako první příchod upíra do vesnice vycítili psi (začali štěkat) a dobytek, který se začal plašit. 

Upír také neumírá stářím a je velmi obtížné jej zahubit. Může téměř shořet, ale jakmile se napije krve, hned je mu lépe. Po smrti se upír rozpadne na prach. Podle některých pramenů není ani pak zcela zničen, stačí, aby se tento prach dostal do styku s krví a upír se okamžitě regeneruje. Pro úplné zničení může pomoci prach rozprášit, nejlépe do tekoucí vody. 

Živí se nejraději lidskou krví, krev zvířat mu sice poslouží taky, ale oslabuje ho. V některých oblastech ale upíři neomezovali své řádění jen na noční dobu. Věřilo se, že žijí mezi normálními lidmi (nejčastěji jako obchodníci nebo řezníci) a do hrobu se musí uložit jen v určitý den v roce. Někde se věřilo, že s příchodem upírů přichází hlad, špatné počasí nebo mor. 

Klasičtí upíři spí přes den v rakvích. Výraz "spánek" ovšem není úplně správný, protože upírům se nezdají sny, a když spí, jsou zcela mrtví. Probouzení pak bývá pomalé, obtížné, a někdy i bolestivé. Někteří upíři ovšem nespí nikdy. A jak se upíři rozmnožují?Opět pitím krve! Za upíry byli zřejmě v minulosti považováni především lidé postižení nějakou nápadnou nemocí. Nejčastěji se uvádí porfyrie, která se mimo jiné vyznačuje citlivostí na světlo, obnažením dásní (zvýraznění zubů), krevními sraženinami na těle. Ale jde o nemoc dosti vzácnou a není pravděpodobné, že by mohla být základem mýtu. Vliv ovšem mohly mít i jiné nemoci, jako třeba tuberkulóza nebo mor.

Kdo je nejznámější upír na světě, jestli tato stovření žijí i mezi námi a jak se jim bránit? To si přečti v new BG 22! 
Podívej se, jak se proměnit v dokonalou upírku

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 ˇ 2 ˇ 3 ˇ 4 ˇ 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře