Jurský park

25. leden 2012 | 16.39 |
› 

Jurský park je velmi populární vědeckofantastický film režiséra Stevena Spielberga z roku1993. Autorem knižní předlohy je známý americký spisovatel Michael Crichton, který svůjromán vydal roku 1990. Práva ke zfilmování získaly mezi mnoha dalšími zájemci Universal Studios a sám Crichton byl najat jako scénárista.

Obsah

  [skrýt
Jurský park
Původní název Jurassic Park
Žánr Dobrodružné
Námět Michael Crichton
Délka 127 min
Jazyk angličtina
Distribuce Universal Pictures
Premiéra 1993
Rozpočet 65 000 000 $
Filmový štáb
Režie Steven Spielberg
Produkce Kathleen Kennedy
Gerald R. Molen
Scénář Michael Crichton
David Koepp
Hudba John Williams
Kamera Dean Cundey
Střih Michael Kahn
Obsazení
Sam Neill
Laura Dern
Richard Attenborough
Jeff Goldblum
Bob Peck
Martin Ferrero
B.D. Wong
Joseph Mazzello
Ariana Richards
Předchozí a následující díl
Ztracený svět: Jurský park

Jurský park je velmi populární vědeckofantastický film režiséra Stevena Spielberga z roku

[editovat]Děj

V ději je využíváno obrovského rozvoje genetického inženýrství konce 20. století k umožnění setkání člověka a dávno vyhynulých, nyní však opět naklonovaných, dinosaurů. MultimilionářJohn Hammond vybuduje na ostrově Isla Nublar, vzdáleném 126 mil od pobřeží Kostariky, atrakci na způsob zábavního parku, plnou naklonovaných dinosaurů. Jeho biotechnologická společnost InGen (International Genetic Technologies) dinosaury po mnoha letech úsilí přivede k životu. Potřebnou DNA dávno vyhynulých tvorů se jim podaří získat z krev sajícíchmoskytů, uchovaných ve výborném stavu v jantaru, což je pravěká zkamenělá pryskyřice, do které se hmyz před mnoha miliony let přilepil. Společnost skupuje zásoby jantaru z celého světa a během 80. let 20. století je park vybudován. V roce 1989 je atrakce již před otevřením. Hammond potřebuje pro nervózní investory dobrozdání o bezpečnosti parku od odborníků, a tak pozve skupinu vědců (paleontolog Alan Grantpaleobotanička Ellie Sattlerová amatematik Ian Malcolm), zástupce investorů i svá vnoučata Tima a Lex.

Přesně podle zákona eskalace děje však dojde ke katastrofě, když hlavní počítačový technikDennis Nedry, který chce zbohatnout prodejem embryí dinosaurů konkurenční biotechnologické společnosti Biosyn, vypne proud v ohradách pro dinosaury. Chce se tak dostat z chráněného parku do přístaviště, ale způsobí tím kolaps všech bezpečnostních opatření v parku a všichni dinosauři, včetně nesmírně nebezpečného tyranosaura a vysoce inteligentních velociraptorů se dostanou ven a brzy začnou ohrožovat životy návštěvníků i zaměstnanců parku. Nedry a mnozí další přijdou o život, než se povede přivolat pomoc z venčí (telefony jsou při vypnutí bezpečnostních opatření vyřazeny z provozu, a tak je nakonec nutné použít dosud fungující počítač).

V knize je v závěru ostrov pro jistotu zničen bombovým náletem námořnictva Spojených států (ve filmu nikoliv). Nikdo ale netuší, že ještě předtím překonala skupina vysoce inteligentních a nebezpečných velociraptorů moře směrem k pevnině na plovoucích kmenech stromů a nákladních lodích. V pralesích Střední Ameriky pak založí novou, rychle se šířící populaci chytrých zabijáků, kteří se nerozpakují zaútočit ani na člověka... Film ale končí jinak - v závěrečné epické scéně útočí na Granta, Sattlerovou a obě děti dva velociraptoři v budově pro návštěvníky. V poslední chvíli, kdy se již jeden dravec vymrští do vzduchu, však vnikne dovnitř tyranosaurus a rozdrtí ho v čelistech. Druhý raptor s mohutným odrazem skočí tyranosaurovi na záda, je ale proti němu příliš slabý a brzy je také zabit. Mezitím všichni lidští hrdinové utíkají k džípu a odjedou k heliportu. Odlétají z ostrova a cestou pozorují ptáky letící nad hladinou - jediné skutečně žijící potomky dinosaurů...

[editovat]Popularita

Crichtonova kniha byla poprvé vydána roku 1989 a ihned bylo jasné, že zanedlouho vznikne i film podle této podnětné předlohy. Film, který pak vznikl ve společnosti Universal Studios a byl natočen pod taktovkou úspěšného režiséra Stevena Spielberga podle stejnojmenného románu, byl do kin uveden 11. června 1993 a jeho tržby do roku 1998 přesáhly celosvětově 914 milionů dolarů. Tím se stal Jurský park na dlouho nejúspěšnějším filmem vůbec a v současnosti se stále pohybuje kolem 16. místa. Natočila se také zatím dvě pokračování filmu. V roce 2013 má být uveden poslední, čtvrtý díl této veleúspěšné série, Jurský park 4, není ale jisté, zda-li bude vůbec dokončen. Tři dosavadní filmy (Jurský parkZtracený svět: Jurský park a Jurský park 3) dohromady vydělaly svým tvůrcům téměř 2 miliardy dolarů. Úspěch podpořilo i první rozsáhlé využití filmových počítačových triků společnosti Industrial Light and Magic, známé například z Hvězdných válek.

Dinosauři byli ve filmu zobrazeni nesmírně realistickým způsobem, který do té doby nebyl za použití starších trikových technik vůbec myslitelný. V prvním dílu byla počítačová animace dlouhá celkem jen asi 6,5 minuty, ve druhém pokračování z roku 1997 však už přes 20 minut a ve třetím Jurském parku (2001), který byl o půl hodiny kratší než oba předchozí díly, představovala počítačová animace ještě větší podíl z celkového času. V Jurském parku se na jejich vývoji podílel zejména Dennis Muren a Phil Tippett. Na počítačově vytvořené dinosaury v JP navázala úspěšná pseudo-dokumentární série BBC Putování s dinosaury, kde celý průřez druhohorním světem tvoří právě velmi zdařilá a vědecky fundovaná počítačová rekonstrukce mnoha druhů dinosaurů.

Dnes se obecně uznává, že premiéra filmu Jurský park v roce 1993 spustila celosvětovou vlnu zájmu o dinosaury a paleontologii, která se ve zvýšené míře udržuje zvláště u dětí a náctiletých téměř všech zemí dodnes.

[editovat]Filmové postavy

[editovat]Dinosauři v Jurském parku

Svoji "roli" si ve filmu zahráli teropodiTyrannosaurusVelociraptorDilophosaurus a Gallimimussauropod

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 5 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře