Moderní popelka

25. leden 2012 | 18.58 |
› 

Poster k filmu Moderní Popelka
D

Hilary Duff
Chad Michael Murray


Moderní Popelka (A Cinderella Story) je kanadsko-americká romantická komedie z roku 2004, ve kterém hlavní roli ztvárnila Hilary Duff. Film, který natočil americký filmový režisér Mark Rosman, vypráví o dvou kamarádech, kteří se do sebe zamilují na školní taneční zábavě, ale rozdělují je dvě různá prostředí.o současnosti zasazený příběh se odehrává kolem hlavní hrdinky Sam Montgomery, jejíž otec se podruhé oženil. Sam má potíže s macešinými zlými dcerkami (Brianna a Gabriella). Film začíná vyprávěním z roku 1994, kdy se nad knížkou o Popelce Sam ptala otce, zda se pohádky splní. Jeho odpověď byla, že ne, ale sny prý se plní. Na další otázku, "Kam chodí princezny?", odpověděl, že na "Prince ton" (Princeton - americkou prestižní univerzitu), kam by si přál, aby se dostala. Otec zahyne při zemětřesení a Sam tak zároveň přijde o nejlepšího přítele. Protože se nenajde závěť, veškerý majetek připadne maceše Fioně a Sam musí bydlet v podkrovním pokojíčku domu.

Děj se přenáší o osm let později a je zcela jasné, že Sam je nucena rodině sloužit a pracuje v rodinném bufetu. Fiona Sam vysvětluje, že škola není pro ni důležitá, protože vzdělání je k tomu, aby člověk získal práci, kterou však ona už má. Později dostane ve škole na mobil vzkaz od člověka s přezdívkou Nomad069 a celý den a noc si s ním píše pod jménem PrincetonGrl. Dozví se, že Nomad05 má život od otce jasně naplánovaný - sportovní klub, univerzita, rodinná firma. Dohodnou se, že se potkají v pátek na školní halloweenské taneční zábavě pod velkou koulí v sále. Pouze divák se dozví, že jde o Austina Amese (Chad Michael Murray).

Druhého dne je Sam s kamarádem Carterem (Artym) na baseballovém hřišti a Sam si stěžuje, že jí Fiona nedovolí na zábavu jít. Představuje si, že míčky nalétávající z automatu jsou Fionina hlava... Později Sam Austina potkává ve firmě jeho otce, která se zabývá údržbou aut, aniž by věděla, že jde o jejího nového přítele z internetu. Doma jí pak Fiona potvrdí, že má účast na zábavě opravdu zakázanou a že navíc není moc hezká. V bufetu, kde Sam pracuje, znovu potkává Austina, který se rozchází se svou dívkou Shelby s tím, že se zamiloval do někoho jiného, byť neví, kdo to je.

Fiona s dvojčaty oblečenými jako siamská dvoukočka odchází na zábavu a služka Ronda, jediné Samino spojení s normálním světem ze starých časů, jí říká, že by měla také jít. Spolu s Carterem ji zavedou do obchodu s kostýmy, kde si různé zkouší a nakonec vyberou bílou masku, ke které Ronda tvrdí, že má šaty. Jsou to bílé svatební šaty, které doufala, že jednou znovu použije. Austin přijde v kostýmu prince. Na telefonu si Sam nařídí budík na 11:45, aby byla včas v bufetu. Přichází do tanečního sálu a pod koulí, přesně jak si domluvili, ji osloví hlas, o kterém si myslí, že je to Nomad09. Stojí tam však Terry, z tance s nímž ji vysvobodí až Austin. Sam ho pozná a nemůže tomu uvěřit, dokud ji Austin nepřipomene báseň od Tennysona, kterou se s ní loučil v mobilu. Odejdou spolu ven pozorováni jedním kostýmním porotcem.

Venku mezitím Sam souhlasí s tím, aby jí Austin položil 10 otázek, aby zjistil, kdo dívka je. Dozví se tak například, že chodí do stejné školy jako on, že jej volila jako studentského prezidenta, nemyslí si, že je škaredý a že s ním bude klidně tancovat i bez hudby. Poslední otázka zní "Věříš na lásku na první pohled?", na což ona odpovídá, "Dám ti vědět." Chtějí se políbit, ale vtom zvoní budík na mobilu. Prchá pryč a přitom zaslechne, že se s Austinem stali vítězi soutěže kostýmů. Utíká ale a na cestě ztratí mobil, který Austin zvedá.

Po cestě zpátky Sam Carterovi vypráví, že Austinovi nestihla říct, kdo je, zatímco Fionina dvojčata se vrací domů zklamaná bez ceny. Obě auta zastaví vedle sebe před bufetem. Fiona ji nevidí, ale do bufetu se vrátí, aby ji zkontrolovala. Fionu se snaží všichni zaměstnanci zdržovat podivnými otázkami, až si vyžádá Sam, která v tom okamžiku přichází z kuchyně s objednávkou. Fiony podezření však trvá. Při odjezdu trochu narazí do sloupu, který se zřítí na Carterovo auto, jež patří jeho otci.

Následující pondělí Sam Carter řekne, že už na ni Austin určitě zapomněl - ale později objeví všude na ulicích cedule s nápisem "Neviděli jste Popelku?. Uzavřou dohodu, že on řekne Austinovi, kdo je ona, a ona naopak prozradí Shelby, že za Zorra byl převlečený Arty. Carter to Shelby řekne sám, na což ona reaguje s pohrdáním (pochází z naprosto odlišných prostředí). Austinovi kamarádi přijdou se hrou o Popelce, které se přijde zúčastnit několik děvčat, které mají do Saminy přitažlivosti daleko. Ředitel školy hru brzy ukončí a Sam s Austinem se míjí v tanečním sále.

Doma mezitím Fiona objeví Samin dopis, ve kterém stojí, že je přijata na Princeton, Sam jej však nepředá. V pokoji objeví zprávu od Austina, který ji prosí o jméno. Začne psát "Jmenuji se...", když ji vyruší jedno z dvojčat se zprávou, že s ní chce mluvit matka. Počítač nechává puštěný a Gabriella přijde se sestrou na to, co se stalo. Gabriella přichází do firmy pana Amese s tím, že je Popelkou ona, načež se stejnou informací přichází i Brianna. Jsou však odhaleny, protože nevědí, co Popelka v noci ztratila. Děvčata se začnou hádat a v boji skončí zcela mokré v myčce aut. Sam dostane email od Austina, že se potkají za tribunou po zítřejším zápase. Předtím se ještě potkají v bufetu, kde si povídají: Austin je nešťastný z toho, jak si někdy připadá, že má na sobě masku, a Sam mu už málem prozradí, kdo je.

Dalšího dne dvojčata Shelby řeknou, že celou Popelku si vymyslela Sam, aby způsobila Austinovo rozchod s ní. Druhého dne se koná zápas důležitý pro Austina a jeho kariéru. Po cestě tam Sam Carterovi řekne všechno, co se doteď stalo. Roztleskávačky předvádějí scénku, která se nápadně podobá příběhu ze zábavy a končí tím, že hrdá Shelby chodí s Austinem coby Popelka. Doma Fiona přináší Sam dopis z Princetonu, ve kterém je záporné vyjádření o přijetí, nepochybně napsané Fionou, což Sam samozřejmě netuší. Sam začne plakat a Fiona ji utěšuje, že přece pořád má práci v jejím bufetu. Sam dumá nad tatínkovou knížkou o Peopelce, že se otec asi mýlil a sny se nejspíš neplní...

Stejný večer - Sam pracuje, když Brianna a Gabriella přijdou a srazí ze stěny plastovou elvisovskou kytaru, strhnou přitom i tapetu a vchází Fiona. Dívky obviní Sam, které na to Fiona řekne, ať jde uklidit k bazénu. Sam se jí ale postaví a oznámí, že s prací v bufetu i s ní samotnou končí. Fiona opáčí, že přece nemá kam jít, ale Sam dostane nabídku od Rhondy, která zároveň podává výpověď. Postupně se k výpovědi přidává zbytek personálu. Sam se skutečně k Rhondě nastěhuje a poprvé po dlouhé době má pocit, že je doma. Sam před zápasem najde v šatnách Austina a řekne mu, že nikdy nechtěla předstírat, že je někdo jiný, že si myslí, že je v něm milý kluk, ale že nechce čekat, až se projeví. Pokud se mu to povede, najde ji. Potká se pak s Carterem, který ji obdivuje za to, jak se postavila Fioně, a dohodnou se, že se zápasu zúčastní. Na otázku, za co dnes půjde, se jí dostaně odpovědi, že za sebe.

Při hře všichni kromě Sam fandí, včetně Cartera a Austinova otce, který stojí dole na hřišti. Skóre je 17 ku 13 ve prospěch druhého družstva. Austin málem boduje, ale vidí Sam odcházet a rozhodne se: odchází ze hřiště. Zastavuje ho otec, kterému říká, že tím nezahazuje svůj sen, ale jeho. Dohoní Sam a políbí ji.

Divák znovu slyší vyprávět Sam, která objevila otcovu závěť připisující v případě jeho smrti vše jí. Gabriella v koši nachází Samin dopis o přiojetí na Princeton. Dvojčata se srovnají a pomáhají matce při práci v nově obnoveném bufetu pod dohledem Saminy obchodní partnerky Rhondy. Sam a Austin spolu šťastně bydlí první rok na Princetonu.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře