L. J. Smith z Edna.cz

28. leden 2012 | 20.03 |

L. J. Smith

L. J. Smith
Celým jménem: Lisa Jane Smith
Oficiální web:ljanesmith.net

Lisa Jane Smith, známá spíše pod pseudonymem L.J. Smith, je americká spisovatelka náctileté literatury. Její knihy nejčastěji kombinují nadpřirozené prvky a hororové, fantasy a romantický žánr, nejčastěji s mladými či zdánlivě mladými lidmi a nadpřirozenými bytostmi, a kde se odehrává odvěký boj dobra se zlem.

Životopis

L.J. je velmi tajnůstkářská ohledně svého věku, ale mnohé zdroje datují datum jejího narození na 4. září 1965 ve Villa Parku, Orange County, Kalifornie.

V jednom svém rozhovoru prozradila, že si uvědomila, že chce být spisovatelkou někdy mezi školkou a prvním stupněm, "když moje učitelka vychválila mojí děsnou báseň, kterou jsem ", řekla L.J.

V roce 1987 získala titul bakalář umění v experimentální psychologii na univerzitě University of California v Santa Barbaře, po kterém následoval diplom z výuky prvního stupně a zvláštní výuky na San Franciské státní universitě. Několik let předtím, než se stala spisovatelkou na plný úvazek, tak pracovala jako učitelka ve školce.

Po první knize The Night of the Solstice, publikována v roce 1987 nakladatelstvím MacMillan, následovala o tři roky později Heart of Valor a mezi lety 1991-2 čtyřdílná série Vampire Diaries, které byly, podobně jako další tituly, v roce 2007 znovu publikovány. Její první část populární série Night World byla vydána v roce 1996 a v následujících dvou letech ji následovalo dalších osm pokračování.

V roce 1998 započal deset let trvající přestávka, která skončila v roce 2008 novou webovou stránkou a sérií krátkých povídek.

Podle dvou jejich knižních předloh byli natočeni seriály The Vampire Diaries a The Secret Circle, které běží na americké stanici The CW a získaly si srdce tísíců fanoušků po celém světě. Po velkém seriálovém úspěchu měla L.J. v úmyslu napsat několik dalších pokračování série o Eleně a jejích dvou upířích ctitelích a bratrech Slavatorech, a však nakladatelství Alloy ji z neudaných důvodů vyhodilo (ale pravděpodobně protože se jim nelíbil směr, kterým L.J. děj ubírala) a nahradili ji anonymním autorem, i když L.J. Smith zůstala stále uvedena jako autorka.


Smithová měla původně v plánu pojmenovat poslední díl trilogie Eternity, ale název si po vyhazovu ponechala a oznámila, že napíše novou sérii Eternity: A Vampire Love Story.

L.J. žije v oblasti San Francisco Bay s, podle vlastních slov, jedním psem, třemi kočkami a asi tak deseti tisíci knihami.

Bibliografie

Novely

The Night of the Solstice (1987)
Heart of Valor (1990)

Knižní série

  • Night World

O čem to je:
Knižní série pro náctileté, Noční Svět, odehrávající se ve světě plném upírů, čarodějek, vlkodladů a měňavců (shape-shifter), kteří žijí mezi námi, aniž o tom mají lidé tušení a tvoří spolu tajnou společnost - Night World, která se řídí dvěma základními pravidly 1) Nikdy nedovolit lidem dozvědět se o existenci Night World a 2) Nikdy se do jednoho z nich nezamilovat.

Každý díl sleduje jinou hrdinku (vždy náctiletou dívku), která musí čelit výzvám lásky, "Principu Spřízněných duší" a přísným pravidlům Nočního Světa.
Jednotlivé díly série:
Secret Vampire (1996)
Daughters of Darkness (1996)
Spellbinder (1996) (v UK a Australii nazvána Enchantress)
Dark Angel (1996)
The Chosen (1997)
Soulmate (1997)
Huntress (1997)
Black Dawn (1997)
Witchlight (1998)
Strange Fate (2012)

  • The Vampire Diaries - Upíří deníky

O čem to je:
Příběh se soustřeďuje kolem mladé dívky, Elena Gilbert, typické středoškolačky, nejpopulárnější dívce na škole, se kterou chtějí všichni kluci chodit, všechny holky kamarádit. Je zvyklá vždy dostat, co chce. Do té doby, než se ve městě objevý záhadný mladík Stefan, který na žádný z jejích triků nezabírá. Jak však Elena zjišťuje, Stefan toho skrývá mnohem víc než tuší a vše se nakonec zkomplikuje příchodem jeho bratra Damona, a tak se Elena ocitá v milostném trojúhelníku mezi dvěma bratry.


Jednotlivé díly série:
The Awakening (1991) - Probuzení
The Struggle (1991) - Souboj
The Fury (1991) - Zášť
Dark Reunion (1992) (v UK a Australii pod názvem The Reunion) - Temné shledání

     - The Return
Nightfall (2009) - Návrat a Soumrak
Shadow Souls (2010) - Zajetí a Osvobození
Midnight (2011)

- kompletní knižní série o The Vampire Diaries >>>

Trilogie

  • The Secret Circle - Tajný kruh

O čem to je:
Hlavní hrdinka Cassie se svou matkou přestěhuje za svou stonající babičkou do městečka New Salem. Během svých první dnů narazí na spolek zákeřných holek, ale nakonec i na novou nejlepší kamarádku Dianu. Jak pomalu zjišťuje, je potomkem čarodějek ze Salemu a členkou čarodějného sabatu a milý kluk Adam, kterého přes léto potkala je Dianin přítel. Každý den tak čelí nejen silám zla, ale i citům, které k němu chová.Jednotlivé díly série:
The Initiation (1992) - Zasvěcení
The Captive (1992) - Otrokyně
The Power (1992) - Moc

  • The Forbidden Game

O čem to je:
Trilogie The Forbidden Game soustřeďuje svůj děj kolem dívky jménem Jenny, kterou po několik let sledoval Muž ve stínu (Shadow Man) jménem Julian. Julian se do Jenny beznadějně zamiloval a udělá cokoliv pro to, aby ji získal.

Jednotlivé díly série:
The Hunter (1994)
The Chase (1994)
The Kill (1994)

  • Dark Visions

O čem to je:
Příběh sleduje hlavní postavu, Kaitlyn Fairchild, která chodí do Institutu Zetes, kde se učí o svých nadpřirozených schopnostech. Kait a čtyři další média, kteří taktéž chodí a žijí v Institutu Zetes, a kteří pocházejí z různých koutů Ameriky se stanou nejlepšími přáteli a společně odhalí tajný komplot, za kterým stojí nikdo jiný, než samotná Zetes.

V říjnu 2010 L.J. Smith ohlásila, že plánuje pokračování trilogie s názvem Blindsight.

Jednotlivé díly série:
The Strange Power (1994)
The Possessed (1995)
The Passion (1995)

Krátké povídky

Některé povídky si můžete přečíst na jejím osobním webu >>>
Elenas Christmas
Matt and Elena- First Date
Matt and Elena - Tenth Date/On Wickery Pond
Bonnie and Damon - After Hours
Jez and Morgeads Night Out
Ash and Mary-Lynnette/Those Who Favor Fire
Brionwys Lullaby
Thicker Than Water
Blood Will Tell 

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře