12.díl - Povznesení = 2. série

29. leden 2012 | 18.23 |
› 
2x12
Díl začíná pochodem Sheppardova týmu zarostlou krajinou na neznámé planetě k energetickým anomáliím, které McKay zaznamenal. Jejich původcem je antické zařízení připomínající dveře ohraničené energetickým polem, vypadá pouze jako kamufláž. V okolí je antická tabule, ze které přeloží pouze dvě slova - vítejte a povznesení. Použijí kameru na klacku místo sondy, nic nebezpečného neobjeví, takže vyšlou dobrovolníka Johna. Pole ho po dotyku pohltí obrovskou silou, nikdo ho nedokázal zadržet. Rodney po prozkoumání kamery zjistí, že je plná paměť a tak na několik vteřin vloží do pole květinu, ta je po vyndání zcela suchá, což znamená mnohonásobně větší rychlost plynutí času za polem.
John se probouzí v prázdné temné jeskyni za "dveřmi", přes které se už nikam nedá projít.

Čeká, jestli půjde někdo za ním, prozkoumává jeskyni a marně se pokouší po několik hodin navázat kontakt vysílačkou. Tým si zatím uvědomuje vážnost situace, i když netuší, k čemu zařízení slouží, pošlou Johnovi všechno jídlo i vybavení co mají. Rodney odlétá na Atlantis pro techniku a zásoby. Tam ho pouze všichni zdržují od příprav, ale i tak vyráží v neuvěřitelném čase s Corsonem, Dr. Weirovou a pilotem Jumperu.

Podplukovníkovi zatím narostly vousy, z beznaděje odhazuje vysílačku a opouští jeskyni. Chvíli, nebo možná hodiny na to mu vhazují další zásoby a vybavení, pomocí kamery však shledávají, že již odešel. John zatím putuje neznámou sluneční krajinou, když zaslechne nelidský řev. Vyjde na louku a tam potká člověka utíkajícího před netvorem. Sheppard se pokusí netvora zastrašit a rozstřílet, nic však nepůsobí, netvor je průhledný a kulky jím procházejí, přestože se ho John mohl držet.
Rodney zatím z Jumperu prozkoumává pole se změněným časem z orbity, posílá na něj sondu a plánuje do něj vstoupit. Sonda však byla okamžitě zničena a prakticky žádné důležité informace nedává. John se zatím probouzí v domě Tery, sestry muže, kterému pomohl. Její mladší sestra Johna uzdravila a on se seznamuje s celou vesnicí, jež je nazývána Svatyní. Žije zde skupina lidí připravujících se k povznesení, nemohou se odsud dostat, jinak než povznesením, John tím ztrácí naději na návrat. Dozvídá se, že celé generace těchto lidí žily ve Svatyni a postupně se povznášeli, oni jsou poslední generace čekající na povznesení.
Rodney přeci jen něco ze sondy získá, dovídá se, že uprostřed pole je generátor, který by měl být schopen vypnout. Sheppard si stále užívá klidného bytí ve Svatyni, každodenních meditací a čerstvého jídla od Tery. Jednoho rána zaslechnou řev netvora, samotný John se mu postaví s pouhým nožem, za chvíli mu přijde pomoci i Tera, zatímco ostatní se zbaběle schovávají. Ronan s Teylou zjišťují kamerou, že John zanechal stopu po sobě v podobě šipky směřující do jeskyně, mají tedy naději a jdou se spojit se zbytkem skupiny.
Sheppard se probouzí v posteli s ranami, které mu pravě léčí Teryna sestra, vůbec nechápe, co se stalo a hlavně kritizuje zbabělost ostatních, Teryn bratr tvrdí, že násilí nikam nevede, John však oponuje, že sebeobrana je něco jiného. Oni se příliš bojí ztráty cesty k povznesení, nechápou, že netvor je může zabít. Rodneyho skupina s Teylou a Rononem se u "dveří" chystají ke vstupu do pole, kde je čas 250x rychlejší, než je běžný a uvědomují si, že Sheppard tam už strávil měsíce.
Ten přijímá další dávku zásob a dovídá se, že Tera ho sleduje svou myslí, což je jedna ze schopností, které má, když je blízko povznesení. Ona ho stále sledovala a také ona poslala svého bratra, aby ho našel. Do té doby se jí to krom dětství nikdy nepovedlo, Tera věří, že John je všechny přivede k povznesení, když porazí netvora. Navzájem se sbližují.
Elizabeth přeložila tabulku a dověděla se o účelu pole, o tom, že je to svatyně určená k úkrytu před Wraithy a k možnosti povznesení. Ona, Rodney, Carson, Ronon a Teyla vyrážejí "dveřmi" najít generátor, vypnout ho a tím osvobodit Johna. Podplukovník je zatím při vysvětlování skutečného života během oběda upozorněn Terou na své přátele a netvora blížícího se k nim, okamžitě jim vyráží na pomoc. Oni jsou právě přepadeni netvorem, proti kterému nic nezmůžou, když John dorazí, netvor se vzdálí. Opět se vrací k útoku, když náhle přicházejí všichni obyvatelé Svatyně postavit se bestii, ať to stojí cokoliv. Ta náhle zmizí a oni poznávají, že jejím zničením udělali poslední krok k povznesení. Tera ho zve s nimi, on děkuje, ale odmítá, těší se na další shledání. Rodneymu poví, ať nechá svatyni zapnutou.
John se rád shledává se svým týmem, Teylou a Corsonem, neviděl je půl roku, zatímco oni jej jen několik hodin.
2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12 2x12

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře