Stargate: Atlantis - Jak začala pátá sezóna?

30. leden 2012 | 18.35 |
› 

Ohlédnutí za prvními čtyřmi díly a trailer na pátý.

Kdysi jsem sliboval, že budu víc psát o Stargate a ode dneška se to snad začne plnit. Začátek páté sezóny jsem sice trestuhodně propásnul (vážně jsem sám, kdo trapně žil v domnění, že začíná až na podzim?), ale teď už snad udržím týdenní pravidelnost. V prvních třech dílech se toho naštěstí zase tolik nestalo, takže o nich jenom heslovitě.

Ohlédnutí za 5x01 - 5x03

Rozjezd sezóny k těm nej zrovna neřadím a první tři díly ze mě už lehce vyšuměly (snad s vyjímkou prvního), ale pár věcí přece jen za zmíňku stojí. V Search and Rescue se konalo zachraňování Teyly, která padla na konci předchozí sezóny do zajetí, a nakolik si vážím další slušné vesmírné bitvy, v hlavě mi uvízla hlavně sexy černovláska a její předváděčka s obřím kulometem. Ano, tímhle směrem by se měl Atlantis ubírat. Scéna porodu ale opravdu působila jako z jiného vesmíru (ženy asi jen nevěřícně kroutily hlavami), a kdyby tu frašku nezachraňoval hláškující Rodney, asi bych si myslel, že nás mají scenáristé vážně za blázny. Snad nemusím dodávat , že je celkem jasné, kam se poděl Jumper z Michaelovy lodi a závěrečná výměna stráží na postu vedoucího expedice na mě stejně působila dost divně, ač jsem o ní věděl dlouho dopředu. Vcelku ale slušná epizoda, i když bych rád věděl, jak to je transportováním věcí přes štíty...


V následujícím díle, The Seed, se začala s Atlantisem kamarádit milá rostlinka, která se zahnízdila v doktorce Kellerové, a ač to asi mělo být hororové a dramatické, všechno to zabil minimálně uspěchaný konec, u kterého jsem nestačil zírat. Vůbec celý díl vypadal jako na tripu, když se oživovalo, jako by se nechumelilo a ještě k tomu to působilo hrozně vykalkulovaně. Potěšil tak možná měknoucí Woolsey, jehož přeměna na správňáka mi však přijde až nepřesvědčivě rychlá. Taky jsem celou dobu čekal na nějakou českou hlášku od Zelenky, ale ani jedno "sakra"? Proč?

Do třetice nám tvůrci naservírovali trochu Rononových starých známých v Broken Ties a prestože se to snažili naředit váhající Teylou, výsledek mi opět přišel lehce matný. Satedská čest je sice pěkná věc, ale další díl o ní, který zase nikam neposouvá děj? Ještě štěstí, že se tentokrát dařilo v okolní vatě a Rodneyho archimedovské trable (s ultimátní Shepardovou hláškou "Koupat se s tebou nebudu!"), závěrečná koláž (které bych uvítal klidně častěji) a další porce woolseovin, v čele s cestou do jídelny, potěšily natolik, že se dalo prokousat ke slušné závěrečné mečované bez vážnější újmy na zdraví. Už to ale chtělo něco trošku adrenalinovějšího.

Ohlédnutí za 5x04

Moje tužby byly naštěstí vyslyšeny hned v příštím díle, při kterém jsem vzpomínal na staré dobré časy konce první sezóny. Z předchozích odstavců to může vypadat, že na Stargate umím jenom nadávat, ale vážně tomu tak není. Stačí mi jedna loď, pár alternativních realit a můžu The Daedalus Variations vynášet do nebe jako pravověrný Stargate zážitek. Dvě výborné bitvy s povinným odkazem na Star Wars, doplněné ještě o libové přestřelky v interiérech, byly jenom třešničkou na vypilovaném scenáristickém dortu, který se servíruje jen párkrát za sezónu.

Dějová linka, nabitá zvraty až po okraj, vytáhla z rukávu tolik nápadů, že by to jindy vystačilo na trojdíl a jestli jsem dobře počítal, zbyl čas snad jenom na dva "výplňové" dialogy, protože jinak musela Rodneho hlava produkovat jeden spásný nápad za druhým. Představili se i noví, "borgoidní" nepřítelé, kteří by mohli časem zabloudit i do naší reality a vůbec jsem měl celou dobu pocit, že vyváženější díl už tu dlouho nebyl. Výplňové epizody jsou v Atlantisu občas na hranici snesitelnosti (doteď si pamatuju, jak jsem trpěl u půlhodinového bloudění lesem s otravnou malou holčičkou), ale tohle je ukázkový příklad toho, jak by to mělo vypadat. Snad nebude další díl zase sešupem dolů.

5x05

V pátém díle se vrátí na scénu replikátoři, kteří se, jak to tak vypadá, budou snažit poslat celý Atlantis ke dnu, ale to by v tom byl čert, aby jim nějaký ten milovník citrusů jejich plány nepřekazil. Ghost in the Machine má premiéru už pozítří večer a tady máte malou a velkou ochutnávku. Dole v galerii potom najdete ještě kupu promofotek.

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře