Upíří deníky (The Vampire Diaries)

30. leden 2012 | 19.01 |

Ve čtvrtek jsem náhodou zhlédla v Luxoru reklamu na Upíří deníky. Okamžitě jsem se rozběhla je v komplexu shánět a světe div se, opravdu jsem je nalezla! Vyšly u nás totiž už 16.10.2009.

Stmívání (Twilight) sága je skvělá a já se dovoluji řadit mezi její nejvěrnější fanoušky, ale masivní reklamní kampaně, které poslední dobou předvádí média po celém světě, jsou i na mě už trošku moc. Všechno zlé je ale k něčemu dobré. Právě překlad Upířích deníků do češtiny je výsledkem tzv. "Twilight mánie," protože světem se začala šířit i nezadržitelná "žízeň" po další upíří literatuře, čehož samozřejmě využilo i české nakladatelství Fragment a "kuje" železo dokud je žhavé. 

Všichni fanoušci Stmívání (Twilightu) po nich určitě vděčně hrábnou, o tom není pochyb, ale otázkou zůstává, zda Upíří deníky skutečně naplní jejich očekávání. Obě knižní série spojuje milostná zápletka, kdy se smrtelnice zamiluje do upíra, ale charakter hlavních hrdinek se neshoduje. Knihy se také liší literárním stylem, což je zřejmě i důvodem, proč mělo Stmívání (Twilight) spisovatelky Stephenie Meyerové, které bylo publikováno později, o tolik větší úspěch než zmíněné Vampire Diaries (Upíří deníky) L. J. Smithové.

Četla jsem celou sérii Stmívání (Twlight) a nyní jsem dočetla první díl Upířích deníků (Vampire Diaries) s názvem Probuzení (Awakening). A už od první stránky jsem postrádala styl Stephenie Meyerové. L.J. Smithová sice píše dobře, ale já měla pocit, že tomu něco chybí. Ano, po chvíli jsem si uvědomila, že je to popis nitra hlavní hrdinky, tedy to, co prožívá a jakým způsobem to prožívá. V případě Meyerové jsem měla jasný pocit, že já jsem se ztotožnila s Bellou Swanovou a že všechno, co prožívá ona, prožívám i já. Toto bohužel nemohu říci o hlavní hrdince z Upířích deníků - Eleně Gilbertové. Na rozdíl od Belly není totiž nesebevědomá a normální, ale je pohledná, ví o tom a její sebevědomí je téměř k neuvěření. Elena je dokonalá a sexy v každém směru, ale to, co prožívá uvnitř je vzdálené, nejasné a neosobní. Po celý čas, kdy jsem tuto knihu četla, jsem jasně rozeznávala hranici mezi mnou a hlavní hrdinkou - já jsem tady, ona je tam a to, co se právě odehrává, není skutečné. Tato hranice mezi fikcí a realitou se u Stephenie Meyerové dokonale smazavá. Její psaní vtáhne čtenáře do děje s takovou opravdovostí, že přestává rozlišovat mezi fikcí a realitou, toho se ale v Upířích denících nedočkáte.

Představitelé hlavních hrdinů ze stejnojmenného tv seriálu

L.J. Smithová vytvořila upířího hrdinu - Stefana Salvatora, pohledného mladíka z Itálie, který přijíždí do Fell´s Church, aby se zde pokusil žít "normálním" životem a zapomenul na minulost. Jeho tužby nejsou vyplněny, jakmile totiž spatří Elenu, jeho dávné bolestné vzpomínky procitají. Začíná se odvíjet příběh, kdy je Elena novým spolužákem tak fascinována, že se jej rozhodne za každou cenu získat. Bez mrknutí oka nechává plavat svého přítele Matta Honeycutta a snaží se sbalit Stefana. To se jí samozřejmě nedaří. Stefan ji zarytě ignoruje . Elana je zmatená a frustrovaná, neboť s každým Stefanovým odmítnutím upadá její pověst "lamačky klučičích srdcí," proto se snaží vymyslet plán, jak si vynutit Stefanovu pozornost... Samozřejmě, že neví, že ten krásný kluk s dokonalým pozadím a špičkovým bourákem je upír na dietě, který se snaží udržet svou žízeň na uzdě, aby se na ni nevrhl a neprokousl jí hrdlo.

Občas se v dějové smyčce malinko ztrácím, protože autorka kombinuje Stefanův svět s jeho retrospektivními vzpomínkami na minulost, kde hraje důležitou roli jistá Katherine. Ne náhodou je jí Elena Gilbertová podobná. Tato jednoduchá zápletka je totiž kostrou celého příběhu. Ke konci se objevuje Stefanův starší bratr Damon Salvatore, který se na začátku knihy objevuje jako černý havran a občas taky vystupuje ve Stefanových vzpomínkách. V lidské podobě ho ale autorka představí až v polovině knihy. Damon, vnáší do příběhu nový vítr, je sexy a není tak upejpavý jako jeho bratr Stefan, který je pro něj jen slabochem neschopným využít všeho, co mu upíří prokletí skýtá. Vnímavějšímu čtenáři bude předem jasné, kam se bude děj ubírat dál. Mezi bratry vzniká spor, který započal kvůli Katherine, a nyní pokračuje s Elenou...

Dle mého názoru jedna z lepších upířích ság, ale ve srovnání se Stmíváním (Twilightem) je to jen chabá náhražka, zrovna tak jako Upíří akademie. Stephenie Meyerová totiž rozehrává vnitřní city svých hrdinů ve zcela novém rozměru, který bude pro ostatní spisovatele velmi obtížně překonatelným oříškem.

Upíří tématika poslední dobou táhne i v TV, takže není divu, že v Americe už podle knižní předlohy Upířích deníků běží i stejnojmenný seriál. U nás jej bohužel ještě žádná stanice nevysílá a není vůbec jisté, zda-li se ho v dohledné době dočkáme. Můžete si však Upíří deníky stáhnout anebo se na ně podívat online:)
 
Zdroj informací: Internet
Zdroj videa: Youtube.com
Zdroj obrázků: Internet
Autorka recenze: Phar.Lap

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1.67 (6x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře