Upíří mánie

16. únor 2012 | 19.24 |

Když se řekne upír, každému se určitě vybaví Stmívání, kniha, která pohltila svět. Kdo Stmívání nečetl, tak ho alespoň viděl nebo o něm slyšel. A kdo říká, že ne, tak lže. Ovšem knihy s upíří tématikou tu byly dávno před Stmíváním a vznikají i po něm. Proto bych se v tomhle článku chtěla věnovat právě knihám o upírech, které stojí za přečtení. Pojď se společně se mnou vrhnout sát krev a objevovit zábavnou literaturu.

Představím ti knihy o krevsajících potvorách, které stojí zato přečíst

Představím ti knihy o krevsajících potvorách, které stojí zato přečíst

Upíří deníky

Dva upíří bratři, kteří jsou přesnými protiklady.

Krásný a tajemný Stefan, i přesto, že je upír, odolává lidské krvi a je hodný. Damon, který dostane každou dívku, protože je přímo nádherný ovšem nehodlá odmítat lidskou krev a v zabíjení se vyžívá. Oba se upíry stali během renesance před dávnou dobou a oba se zamilovali do mladé upírky Katherine. Snažili se o dívku bojovat, tak dychtivě, že to Katherine nepřežila. Po několika staletích, kdy se Stefan přihlásí na novou školu a seznamuje se s dívkou, která se jmenuje Elena a je neskutečně podobná jeho lásce Katherine. Stefan se do ní zamiluje, i když e nejdříve snaží odolávat. Jenže do města přijede i jeho bratr Damon, který ho našel a chce Elenu pro sebe. Elena se tak ocitá mezi dvěma bratry. Pro koho se rozhodne? A nezemře stejně jako kdysi Katherine? To si můžete přečíst v několika dílech. U nás již vyšlo Probuzení, Souboj, Zášť, Temné shledání a Návrat a brzy vyjde Soumrak. Pokud se vám příběh nechce číst, můžete se alespoň podívat na seriál, který je točený podle knih.

Škola noci

Škola noci má také více dílů. U nás jsou dostupné díly Označená, Zrazená, Vyvolená, Nezkrotná a Pronásledovaná. V našem světě, žijí upíři a je tu také škola, kde upíry trénují. Stopař si vyhlídne člověka, kterého označí. Člověk buď příjme proměnu a změní se v upíra, nebo proměnu jeho tělo odmítne a on nebo ona, zemře. Stopař označí i šestnáctiletou Zoey, kterou na poslední chvíli babička přiveze do Školy noci, aby nezemřela. Škola, kde se studenti začínají učit v osm večer a končí ve tři ráno. Každé mládě, což jsou ti čerstvě proměnění, mají na čele znak modrého půlměsíce. Když upíři vyrostou, tetování se rozroste a značí jejich charakter. Zoey ovšem začnou celkem rychle tetování přibývat na různých místech těla. Bohyně noci jí totiž obdařila skvělými schopnostmi, které jí dávají moc, ale také zodpovědnost. Ale aby to nebyla nuda, na škole se začnou dít divné věci a bude řešena spousta problémů.

Vampýrská akademie

Teď je asi v oblibě mít u každé knihy několik dílů, takže i Vampýrská akademie jich má více. Mrazivý polibek, Stínem políbená, Krvavý slib a Spoutáni magií. Příběh morojské princezny Lissy a její kamarádky Rose, které uprchly z vampýrské akademie. Jenže po dvou letech je strážci vypátrali a odvlekli je zpět do školy. Tím musí čelit obrovskému nebezpečí, protože na škole jsou bytosti, které chtějí Lissu zabít – jakožto jediná dcera morojského rodu, jim kazí plány. Rose je ovšem zvláštní druh upíra, vampýr a tak jim může čelit. Musí se ovšem zdát své velké lásky, aby Lissu ochránila.

Darren Shan

Možná znáte film Upírův pomocník, pokud ne, tak se na něj doporučuji podívat. Tento film je natočen právě podle knihy Darren Shan, která má také spoustu dílů. První z nich Madame Okta, nás seznamuje s mladým klukem Darrenem. Žije poklidný život, chodí do školy a má nejlepšího kamaráda Steva. Jednou k nim do města přijede Panoptika zrůd, kde vystupuje i upír se svým cvičeným pavoukem. Steve pozná, že je to upír, protože ho viděl na obrázku z jiného století. Steve ho požádá, aby z něj udělal poloupíra, ale je odmítnut, prý proto, že má zlou krev. Steve se chce upírovi pomstít a mezitím Darren ukradne upírovi pavoučici. Jenže pavouk omylem kousne Steve a upír slíbí, že dá Darrenovi protijed, aby Steve zachránil, jen když slíbí, že ze sebe nechá udělat poloupíra a stane se jeho pomocníkem. Dočkáme se i Stevovi pomsty a proměny, ale to zase v jiných dílech. Myslím, že tento skvělý příběh, kde konečně nejde jen o lásku, stojí za přečtení.

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře