VAMP(ÝR)

3. únor 2012 | 17.23 |
› 
Znalci považují za znak recese nejen častější používání rtěnky, ale i nárůst obliby hororů. Co nás přitahuje na anemických mladících a dívkách, kteří milují krev?
Modelky, nebo upírky?
Jsou bledé. Vyzáblé. Jemné. Zvrhle krásné. Zahalené do černé nebo rudé (samozřejmě krvavě rudé). Věčné adolescentky. Je řeč o modelkách, nebo o upírech? O obou. Vždyť i Kirsten Stewart, představitelka Belly v megahitu Stmívání, prozradila, že se do své role tak vžila, že se chová jako "opravdová upírka, která nesnáší světlo, hlavně to z blesků paparazzi".
Upírská móda posedla i všechny návrháře – od Prady po Diora, od Givenchy po Ninu Ricci a Alexandera McQueena. Temná a rafinovaně děsivá elegance tak momentálně nepochází z Nosferatu, ale od těch nejlepších světových es. Tato elegance je estetikou pozdní noci, oslavou Stmívání (v současnosti už se točí třetí díl této ságy).
Také scenárista John Logan dostal za úkol zadaptovat The Passage, upírský román Jordana Ainsleyho, na jehož základě by měl vzniknout film režírovaný samým Ridleym Scottem. V dubnu jde do českých kin snímek Svítání, ve kterém Ethan Hawke funguje coby spojovací článek mezi lidmi a bytostmi, které lidem sají krev.
Také romány a televizní seriály překypují mrtvolným šarmem a červenými krvinkami – například Pravá krev, Za svitu měsíce nebo Vampire Diaries. Jde tu o nemilosrdnou metaforu lidské společnosti...

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 1 (1x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře