Mladá čarodějka objevuje v Tajném kruhu své nadání

6. únor 2012 | 19.56 |

Známá kalifornská spisovatelka Lisa J. Smithová, která se proslavila především ságou Upířích deníků, se vrací s první částí další série Tajný kruh – Zasvěcení. Dokáže se americká autorka prosadit s novou hrdinkou, v níž se probouzejí magické síly?

Autor: Chad Michael Ward
Ilustrace na obálce knihy Tajný kruh - Zasvěcení

Cassiina babička z New Salemu už se nedokáže postarat sama o sebe, a tak se musí mladá dívka přestěhovat i s matkou do jejího domu na pobřeží. Při zastávce na cestě do nového bydliště se potkává s mladým záhadným Adamem, kterému pomůže uniknout ze spárů jeho nepřátel.

Začátky v novém bydlišti nejsou snadné, nová škola, záhadný spolek a nepřátelství ostatních spolužáků.

Všechno se obrací k lepšímu, když Cassie potká novou kamarádku Dianu, která jí pomůže se začleněním do kolektivu a zavede ji do okolím obávané party. Mladá dívka přesto cítí, že neví úplně všechno a že jí ostatní něco tají. Po zavraždění jedné studentky, je Cassie přijata do čarodějnického spolku. Stává se součástí Tajného kruhu a konečně zjistí pravdu o tom, kdo skutečně je.

Čarodějnictví v novodobém pojetí

Začátky nových sérií nebývají snadné. To ale neplatí v případě prvního dílu Tajný kruh – Zasvěcení od kalifornské autorky Lisy J. Smithové, která vymyslela zajímavý příběh, odehrávající se sice v současnosti, ale s dotykem minulosti. Kniha je napsána spisovnou češtinou bez zbytečných vulgarismů či novodobých oblíbených slovních spojení.

Konkrétně se jedná o známý příběh salemských čarodějnic a jejich oběšení, který je zasazen do nových souvislostí. Mladá dívka Cassie se ocitne v New Salemu, tedy na místě, kam se přestěhovali čarodějové z původního Salemu, v němž se cítili ohrožení vykonstruovanými procesy a nepřátelstvím ostatních obyvatel. Nová obyvatelka jakoby náhodou začne postupně objevovat své čarodějnické nadání, když si zčista jasna začne vybavovat čarodějné formule, které se nikdy neučila.

Podobnosti s Harrym Potterem si nelze nevšimnout. Cassie a mladý čaroděj jsou do jisté doby obyčejnými lidmi, v určité době se ale vše zlomí a najednou se u nich začnou projevovat magické schopnosti. Společných prvků by se však našlo víc, oba hrdinové mají rodiče s magickými schopnostmi, ocitnou se v novém prostředí, kde si najdou přátele i nepřátele a musí se začít učit používat své nadání. Přesto je Tajný kruh svým osobitým ztvárněním zajímavý.

L. J. Smith Tajny kruh Zasvěcení (obálka knihy)

Příhodné umístění příběhu podtrhují i další temné události, když jedna z budoucích členek čarodějnického klubu přijde za nevyjasněných okolností o život. Oblíbené zápletky se řeší nejen v Upířích denících, ale i v nové čarodějnické sérii, ve které dospívající dívka zažívá období prvních lásek a bojuje proti intrikám svých nepřátel, protože ne všechny postavy jsou pohádkové kmotřičky. Ačkoli se Cassie snaží chovat správně, i ona podlehne kouzlu Adama, který už uchvátil její kamarádku Dianu a dostane se tak na rozcestí. Touží po někom, o kom ví, že není volný.

Tempo příběhu je plynulé, čtenář se může plně ponořit do souvislého sledu událostí, začínajících přestěhováním Cassie do nového bydliště a zvědavost pracuje na plné obrátky. Ve vzduchu taky začíná viset záhada staré magické lebky, která v sobě skrývá něco děsuplného. Pokud si někdo oblíbil Upíří deníky, zřejmě se mu bude líbit i Tajný kruh, který je v mnohém lepší a propracovanější, pokud ovšem budou i další díly pokračovat obdobným směrem.

Jediné, co by se dalo vytknout, jsou přílišně zkrášlené popisy ostatních postav, třeba když je Cassie doslova unešená vzhledem své přítelkyně Diany a hodnotí kvalitu její přírodní barvy vlasů.

Byla vysoká a štíhlá a měla neskutečně dlouhou hřívu vlasů, která jí zakrývala obličej, když se skláněla nad něčím na stole u okna. Ty vlasy – Cassie z nich nedokázala spustit oči. Byly jako měsíční a sluneční paprsky spletené dohromady – a jejich barva byla přírodní. Nebylo v nich stopy po tmavých koříncích. Cassie ještě nikdy neviděla něco tak nádherného. Stály tak blízko sebe – Cassie za upraveným keřem stála před oknem a dívka uvnitř, tváří k ní, ale s pohledem upřeným dolů. Cassie fascinovaně sledovala, co u stolu dělá. (str. 49)

Jednou by se to dalo přežít, ale Cassie se nechává unášet vzhledem dalších postav až příliš často. Což už působí dost zvláštním dojmem a vede to čtenáře k zamyšlení.

Kniha Tajný kruh – Zasvěcení se hodí zejména pro dospívající čtenářky, které si mohou užívat tajemného prostředí příběhu a také se ponořit do milostných útrap a slastí provázejících mladou hrdinku. A snad jako jediné budou schopné pochopit a plně docenit její fascinaci vizáží všech ostatních.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře