Recenze: Mrazení / Shiver (Vlci z Mercy Falls)

4. březen 2012 | 10.56 |
› 

Název: Vlci z Mercy Falls: Mrazení
Originální název: Wolfs from Mercy Falls: Shiver
Autor: Maggie Stiefvater
Počet stran: 297
Vydáno v ČR: 2010
Vlkodlak a člověk. Může tohle spojení fungovat?
Když byla Grace ještě malá, napadli ji vlci.

Nebýt jednoho z nich, Sama, nepřežila by. Od toho okamžiku býval každou zimní noc před jejím domem. Stala se z toho jejich malá tradice. Na léto vždy zmizel, ale jakmile se vytratily poslední sluneční paprsky a vzduch se ochladil, zase ho Grace mohla spatřit skrytého mezi stromy. Byl to "její" vlk. Až jednoho dne našla na prahu svého domu zraněného chlapce. I když měl teď lidské tělo, Grace ho poznala. Podle zářivě žlutých očí. Byl to on - její vlk. Sam. Odvezla jej do nemocnice a čekala.

- Po probuzení ji poznal, podle vůně. Byla to ona. Dívka, kterou jako malou zachránil. Ačkoli se dívala smrti přímo do očí, vůbec se nebála. Jen tak ležela a nechala vlky kolem sebe drásat její drobné tělo. Nemohl se na to jen tak dívat, musel zakročit a zachránit ji. Od té doby ji každou zimu hlídal, pozoroval z lesa. A teď je tady, vedle ní. Stačí natáhnout ruku a dotknout se její tváře, jak o tom sníval.
• ROMANCE
Tak především je tato kniha o lásce. Mezi Grace a Samem, samozřejmě. Řekla bych, že je více než osudová. Přeci jen čekali celých šest let, než spolu mohli promluvit, obejmout se nebo políbit. A pak, když konečně mohou být spolu, si tyto cenné chvilky vychutnávají plnými doušky. Radují se z každé maličkosti, ať už stupidního filmu v televizi nebo společného vaření. Hlavní je, že jsou spolu. Nepotřebují slova, stačí jim přítomnost toho druhého. Někdy mi přišlo, že té romantiky je až příliš, ovšem našlo se tam i pár scén, kdy jsem pomalu Grace záviděla =D. Co mi občas vadilo, byla Samova nerozhodnot, možná stydlivost. Vím, že by bylo asi víc než zvláštní, kdyby najednou uprostřed rozhovoru serval z Grace šaty.. ale ona by vážně trocha akce z jeho strany neuškodila. Určitě by to ocenila i Grace, protože ona svou touhu po něm dávala najevo mnohem více.
zdroj:http://ladymcfly-books.blogspot.com


• TEPLOTA
Co jsem tu možná nezmínila je, jak se vlastně vlkodlaci přeměňují. Je to snadné, záleží na teplotě. Čím nižší teplota je, tím je vlkodlak nestabilnější a blíže k proměně. Naopak čím je teplota vyšší tím dál má od proměny. Ve zkratce: zima - vlk, teplo - člověk. Proto se Sam a jemu podobní na zimu přeměňují a v létě zůstávají lidmi. Podle mě docela zajímavá myšlenka, bez které by se asi kniha neobešla. Jinak by totiž absolutně ztratila zápletku a děj. Také se tím ukazuje, že být vlkodlakem je spíše prokletí, než nějaká forma daru, protože proměny nemohou ovlivňovat.

 
• VLCI
Pokud je Sam vlkem žije se smečkou v lese u Mercy Falls. Se smečkou plnou jiných vllků, různého stáří a různé povahy. Autorka se je snažila rozeznat odlišnými barvami a specifickým popisem. Mou oblíbenkyní byla, překvapivě, Shelby. Na začátku vypadala, že bude dělat problémy a mě zajímalo, jak se to bude vyvíjet dál. Ovšem s její minulostí se člověk nemůže divit tomu, že dávala přednost vlčímu životu a že za něj bojovala zuby nehty. Bohužel ke konci knihy se nějak vytratila a nic moc o ní zmínka nebyla. Škoda.
Za zmínku by ovšem stál i Beck, nebo-li Samův "náhradní otec". Také Jack, který způsobil jisté potíže a Graceina kamarádka Olivie, která se doufejme projeví více v dalším díle. Čekala jsem, že se setkáme s více členy Samovi smečky, ale co se dá dělat. Třeba i tohle se napraví v dalším díle.
• CO ZÁVĚREM? SNAD JEN MŮJ NÁZOR
O téhle knize nevím, co si mám myslet. Většinou mám přesně vyhraněný názor a přikláním se spíše k negativnímu nebo pozitivnímu dojmu. Ovšem tady opravdu nevím. Autorka píše průmerným stylem, děj i věci kolem popíše, ovšem chyběla mi tam nějaká jiskra. Vlastně je skoro celá kniha o páru Sam-Grace, Grace-Sam. Je mi jasné, že jsou to hlavní hrdinové, ale celý svět se přeci netočí kolem nich. Jsou zde i mnohem zajímavější postavy. Jako například Olivie nebo Isabel. Dále mi tam chybí nějaký zásadní problém /když nepočítam to, že je Sam vlkodlak/. Je to vlastně tak, že Sam zaveze Grace do školy, jede k Beckovy, vyzvedne Grace ze školy... A tak se to opakuje každý den. Občas si zajednou na nějaké to rande a to je v podstatě vše.. Na druhou stranu se mi líbilo, že kniha byla vyprávěna jak z pohledu Grace, tak Sama.
Sečteno, podtrženo: Knihu bych v celku doporučila, ale nic moc od ní neočekávejte. Příjemné čtení, které občas začne nudit, jindy vás překvapí a zaručeně si užijete spooustu romatiky.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář