Rick Riordan - ROZHOVOR

22. duben 2012 | 19.03 |

ROZHOVOR

Riordan.RickPříběh o Percym Jacksonovi nás uvádí do světa starořeckých mýtů a bájí. Kdy a jak jste k nim vy osobně získal vztah?

Mytologii jsem měl rád už jako kluk. Když mi bylo asi dvanáct, četl jsem Pána prstenů a moje moc dobrá paní učitelka mi řekla, že Tolkienovo dílo se zakládá právě na mytologii. Taky mě přivedla k řeckým a severským mýtům, jichž jsem od té doby vášnivým čtenářem.

Jaký je váš nejoblíbenější řecký mýtus, nejoblíbenější hrdina a nejoblíbenější bůh?

Nejradši mám příběh hudebníka Orfea, přestože je tak hrozně smutný. Probouzí naše nejsilnější emoce: lásku, zoufalství, pochybnost, víru. Orfeus je i můj nejoblíbenější hrdina, protože namísto zbraně používá hudbu. Z bohů je pak mým oblíbencem Poseidon, protože mám rád moře.

Ve své knize jste zachoval rozmarnost, prchlivost i zákeřnost bohů tak, jak ji známe z legend. Myslíte si, že to k božské podstatě patří, nebo byste – kdyby byla příležitost – doporučil bohům více důstojnosti?

Důstojní bohové by podle mě nebyli tak zajímaví. Jejich příběhy nás oslovují proto, že se v bozích vidíme. Mají všechny naše chyby, ačkoli často přehnané. Nechtěl bych, aby byli jiní.

Jak dlouho Zloděj blesku vznikal a jaké peripetie provázely jeho vydání? Byl přijat nakladatelem ihned, nebo jste jich musel oslovit několik...?

Před Zlodějem blesku jsem napsal řadu detektivek pro dospělé. Když jsem jako spisovatel začínal, najít vydavatele nebylo snadné. Se Zlodějem blesku už to ale nebyl problém. Knihu jsem psal asi rok a najít vydavatele mi trvalo pouhý měsíc, což je v knižním světě hodně krátká doba.

Máte v první knize o Percym Jacksonovi výrazně oblíbenou nějakou scénu či postavu?

Moje oblíbená postava je Grover, který je hrozně legrační. Kromě toho se mu hodně podobám. V boji s nestvůrami bych nebyl za udatného hrdinu, ale schovával bych se v křoví.

Proč má bůh války Arés podobu motorkáře, a nikoliv vojáka či třeba generála?

V Americe mají motorkáři hodně drsnou pověst. A podle mě je Ares dost nekontrolovatelný bůh. Rozkazy mu nic neříkají, takže vojenská uniforma by k němu příliš neseděla.

Nejen s Harrym Potterem má Zloděj blesku společné prolínání reality a světa kouzel; jaký je Váš názor na sérii J. K. Rowlingové?

Knížky o Harry Potterovi mám rád, protože mají taky mytologický základ. Ale Rowlingová v nich míchá spoustu mýtů a pověstí, zatímco já se držím pouze antické mytologie.

Měl jste v dětství nějakou oblíbenou knihu podobného žánru, jako je Zloděj blesku?

Už jsem zmínil Pána prstenů. Taky jsem měl moc rád fantasy příběh Nortona Justera The Phantom Tollboth (česky nevyšlo - pozn. překl.) a knihu Lev, čarodějnice a skříň od C. S. Lewise. Když jsem byl kluk, nabídka fantasy knih nebyla tak široká jako dnes.

Podle vaší knihy se chystá film. Kdybyste si mohl vybrat bez ohledu na čas, věk nebo peníze, tak jaké herce byste obsadil do ústředních rolí, zejména pak do rolí bohů?

O hercích, kteří by mohli hrát postavy z mých knih, nepřemýšlím. Mé postavy vypadají a jednají tak, jak jsem si je vysnil. A kdybych se pokusil na ně napasovat nějakého herce, nutně bych tím své představy omezil. A to bych nerad. Obraz, který si v hlavě vytvoříte během čtení knihy, je vždy lepší než filmová verze.

Jak se vám líbí film Souboj titánů?

Místy v něm sice nadsázka přechází do parodie, ale jistě, líbil se mi. Taky bych rád připomenul starý film Jáson a Argonauti s animovanými kostlivci. Má sice příšerné efekty, ale když jsem byl malý, působily na mě hodně strašidelně.

Rozšířená verze rozhovoru vyšla v říjnu 2009 v časopisu Pevnost.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář