Píšu, píšeš, píšeme

21. duben 2013 | 05.08 |

 Rady pro psaní...

1) První věc je - a to je snad jasné, že příběh. Když nebudete vědět o čem psát, tak je vám psaní celkem na nic. 
Příběh je dobré si dobře promyslet. Někdy se stává, že máte nápad, ale hned vám připadá moc hloupý nebo ho spíše kopírujete - a teď se dostáváme k tomu, proč bývají spisovatelé oblíbení. Musíte být alespoň trochu originální a pokusit se co nejvíce se vyhnout tomu, aby vám pak říkali, že kopíruje něčí knihu (Stmívání, Upíří deníky atd.).
2) Pokud máte problém s myšlenkami (to se děje často) nebo jen zapomínáte, tak je dobré si pro psaní sehnat zápisníček nebo něco, kam budete psát své nápady do díla. Tohle berte obzvlášť vážně, jelikož sem píšu věci ze své zkušenosti.
3) Můžete psát kdekoliv. Doma, v práci, ve škole (i když se to moc nedoporučuje) nebo doma.
Psát se také může na všem, kde se psát dá (počítač, sešit či nějaký zápisníček).
Já píšu na počítači, ale když nemám možnost, tak píšu na mobilu a pak to prostě převedu na počítač.
4) Další jsou postavy a různé části příběhu. Nemůžete mít příběh bez postav (takový neznám). Použijte proto svůj zápisníček a napište tam něco o svých postavách. Výhoda u psaní je taková, že si postavy můžete vymýšlet a dělat si s nimi co chcete. Také musím upozornit, že vaše postava, pokud chcete vydat knihu, musí být taková, že si jí čtenář alespoň trochu oblíbí. Když to bude nějaký velký magor, tak z toho moc nedostanete (kromě ohromné kritiky).
5) Povídka i kniha se píšou skoro stejně. Musí to mít hlavu i patu a nesmí to být moc nesmyslné. Začátek také nesmí být moc divný, ale nepište ,,bylo jednou jedno...", jen tak, když budete psát pohádku. 
6) Kapitoly také nesmí být nějak přeházené. Někde jsem četla, že pokud píšete něco na kapitoly a skončíte nějakou kapitolu, tak by to mělo být tak, že se pak čtenář chce vrhnout i na pokračování. 
U tohohle rozhodně souhlasím, jelikož píšu na jedny stránky a tam jsem si to mohla ověřit. 
7) Už jste asi někde také četli, že se má psát alespoň chvíli na počítači každý den. U tohohle se pozastavím. Rozhodně upřesňuji, že to nemají být tři nebo více slov, ale celé věty. Napište každý den alespoň pět vět. To stačí. Ale pište spíše více, protože psát pět vět by trvalo do dokončení díla hodně dlouho. 
8) Ještě se trochu vrátím k sedmičce. Měla bych rozhodně upozornit, že není dobré psaní nějak zdržovat. Vaše výmluvy na to, proč jste nepsaly, jsou určitě hloupé a rychle pak zanikne vaše práce. Když řeknu, piš každý den, tak to dělej. Mou chybou párkrát také bylo, že jsem si dala den a pak další volno od psaní a nakonec to dopadlo strkáním nedokončených děl do šuplíku stolu. 
9) Na chyby ohled dávejte, ale neříkám tím, že máte hned po jednom napsaném slově zkontrolovat, jestli je dobře napsané.

 

Ne! Napište alespoň jednu kapitolu a pak po čase si jí znovu přečtěte. Když si jí přečtete hned po dopsání, tak si hodně chyb nemusíte ani všimnout. Dejte kapitole pauzu a vy se vrhněte na další psaní, abyste neporušily mé body osm a sedm. 
Nějaké chyby si můžete na počítači opravit díky různým programům, nebo to prostě dejte někomu přečíst (učitel na Čj, máma či táta nebo někdo, kdo je s češtinou kamarád.). Pokud i po tom budou nějaké chyby, tak si s tím hlavu nelamte. Chyby dělá každý. 
10) A ještě také drobnost. Nebo ani ne drobnost... Název knihy či spíše příběhu by měl být výstižný a ne mimo. Někdy se stává, že je u příběhu napsané ,Cesta do vesmíru', ale nakonec to je jen příběh o velké lásce na naší milované planetě Zemi. I jen podle názvu se dá zčásti poznat, o čem příběh asi je, tak pozor. 
Doufám, že jsem alespoň trochu pomohla. Nemusíte se ničeho bát, jelikož jsem vše v tomhle textu dělala já a nějaké rady nejsou až tak ode mne. Jestli budete chtít i jiné rady, tak mi pište. Ráda odpovím na vše ohledně psaní. 
Nekopírujte obsah bez mého vědomí. 
Lira 
!!Pokud máte i další rady, tak je pište do komentářů.

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře

RE: Píšu, píšeš, píšeme cteniprodusi 21. 04. 2013 - 08:48
RE: Píšu, píšeš, píšeme moje-kniha 21. 04. 2013 - 16:31
RE(2x): Píšu, píšeš, píšeme cteniprodusi 21. 04. 2013 - 17:11
RE(3x): Píšu, píšeš, píšeme lira 22. 04. 2013 - 13:07