Johny Cash

29. září 2013 | 08.09 |
› 

 *Jestli někdo potřebuje referát na Johnyho Cashe, tak tu něco mám. Tohle použiju já osobně na hudebku, tak doufám, že z toho budu mít dobrou známku.

Povolání muzikant, zpěvák-skladatel, herec

Nástroje zpěv, kytara, klavír, harmonika, mandolína
Narození 26. února 1932
Úmrtí 12. září 2003
Jinak zvaný/á The Man in Black (Muž v černém)
Rodné jméno J. R. Cash
Žánry: Country, Rock and roll, Folk, Blues, Gospel
J. R. Cash (26. února 1932 Kingsland, Arkansas – 12. září 2003 Nashville) byl americký zpěvák, kytarista a skladatel. Proslul především díky country, ale svým rozsahem patřil i do dalších žánrů. Podle mnoha hudebních kritiků se stal jedním z nejvýznamnějších amerických zpěváků dvacátého století.
Byl dobře znám nejen svým černým oblečením a skromným pozdravem při zahajování svých koncertů, ale je držitelem mnoha ocenění. Má hvězdu na Hollywoodském chodníku slávy.
Mezi nejznámější písně, které nesou jeho rukopis, patří například. - Man in Black, 
Tématy mnoha Cashových písní, především pak těch z konce kariéry, jsou smutek a bolest, ale také naděje a vykoupení.
Narodil se jako J. R. Cash v Kingslandu v Arkansasu a vyrůstal v Dyess v Arkansasu, měl šest sourozenců.
Rodiče mu dali jméno "J.R.", protože se prý nemohli na žádném jménu shodnout, pouze na iniciálách. Během služby u Letectva Spojených států nemohla armáda přijmout J.R. jako jméno, přijal proto jméno John R. Cash. V roce 1955 si zvolil pseudonym Johnny Cash.
Jako dítě musel pracovat na bavlníkové plantáži, která byla několikrát zatopena. Osobní a sociální problémy jeho rodiny za hospodářské krize se projevily v některých jeho písňových textech. 
Už jako velmi malý začal zpívat. Byl ovlivněn především irskou muzikou z rádia, a také gospelovou muzikou.
V roce 1954 si vzal Johny Vivian a měly spolu čtyři dcery. 
S jeho stoupající popularitou v šedesátých letech začaly i jeho problémy s drogami. Propadl alkoholu a stal se závislý na amfetaminech a barbiturátech. Krátce sdílel byt s Waylonem Jenningsem, který byl na amfetaminech silně závislý. Během koncertování užíval stimulanty, aby vydržel vzhůru. Drogy měly negativní dopad na jeho chování. Často byl nervózní a reagoval nevypočitatelně. Sám později přiznal, že vyzkoušel snad každou drogu.
V roce 1997 těžce onemocněl, jeho zdravotní potíže byly způsobeny cukrovkou. Z důvodu nemoci musel redukovat vystoupení. V roce 1998 dostal zápal plic a byl hospitalizován. Cashova žena June Carter Cash zemřela 15. května 2003 ve věku sedmdesát tři let. June manželovi řekla, ať pokračuje v práci, a tak i nadále koncertoval. Na posledním koncertě se objevil 5. července 2003.
Johnny Cash zemřel méně než čtyři měsíce po své ženě, 12. září 2003, v nemocnici v Neshvillu v Tennessee, následkem těžkých komplikací cukrovky. Byl pochován vedle svojí ženy v Hendersonville v Tennessee.
24. května 2005 zemřela Vivian Libertová, Cashova první žena, při operaci rakoviny plic.
Poznámka: Písnička "Solitary man" se objevila v předposledním díle nazvaném ,,Vegas" v seriálu Hvězdná brána: Atlantída.

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Související články

žádné články nebyly nenalezeny

Komentáře

 zatím nebyl vložen žádný komentář