Sporýš

28. prosinec 2011 | 11.07 |
› 

Verbena

Z Wikipedie, otevřené encyklopedie
Verbena
Purpletop sporýš , Verbena bonariensis
Vědecká klasifikace
Británie: Plantae
Kmen: Krytosemenné
Třídy: Eudicots
Pořadí: Lamiales
Rodina: Verbenaceae
Rod: Verbena
L. [ 1 ]
Druh

Viz text

Synonyma

Shuttleworthia Meisn. [ 1 ]

Verbena ( ər i ː ə / ), [ 2 ] verbenas nebo vervains , je rod v rodině Verbenaceae .Obsahuje asi 250 druhů, z ročních a víceletých bylin nebo částečně zalesněné kvetoucích rostlin .Většina druhů je domácí Nového světa z Kanady na jih do jižního Chile , ale někteří jsou také domácí ve Starém světě , hlavně v Evropě . Patří mezi ně společné sporýš ( V. officinalis ) a V.supina .hra

Listy jsou většinou opak, jednoduchý, av mnoha druhů chlupatý, často hustě tak. Květy jsou malé, s pěti plátky, a vzít v husté hroty. Typicky některé odstín modré, mohou být bílé, růžové, fialové nebo, a to zejména v kultivarů .

Rod lze rozdělit na diploidní Severní Americe a polyploidní Jižní Ameriky linie, jak se základempočtem chromozomů z 7. Evropský druh z rodu Severní Ameriky. Zdá se, že Verbena , stejně jako související falešné vervains ( Glandularia ) se vyvinul ze shromáždění prozatímně zachází pod jméno rodu Junellia ;. obou jiných rodů byly obvykle zařazeny do Verbenaceae až 1990 [ 3 ]mezirodové chloroplast přenosu genů do neurčitou mechanismu - i když pravděpodobně ne hybridizace - došlo nejméně dvakrát od vervains do Glandularia , mezi předky dnešníchjihoamerických linie a ještě jednou v poslední době, od V. orcuttiana nebo Swamp Verbena ( V. hastata ) a G. bipinnatifida . Navíc, několik druhů Verbena je přírodního hybridního původu, známýzahrada sporýš je úplně blátivé historii. Vztahy této sevřené skupiny jsou proto obtížně řešit standardními metodami výpočetní phylogenetics . [ 4 ]

Obsah

  [ Skrýt ] 

editovat ]Ekologie a lidský používá

Purpletop sporýš ( V. bonariensis ) jako okrasná rostlina

Některé druhy, kříženci a kultivary z sporýš jsou používány jako okrasné rostliny . Oni jsou oceněny v zahrádkaření Butterfly ve vhodných klimatických podmínkách, přitahuje Lepidopterajako Hummingbird Hawk-můra ( Macroglossum stellatarum ), Čokoláda Albatros ( Appias lyncida ), nebo Pipevine otakárek ( Battus philenor ), ale i kolibříci , zejména společné sporýš ( V. officinalis), který je také pěstována jako rostlina med .

Pro některé sporýš patogeny , viz seznam nemocí verbeny . Kultivované vervains jsou někdy parasitized od sladkých brambor whitefly ( Bemisia tabaci ) a šíření tohoto škůdce na jiné plodiny.

Sporýš má dlouholetou použití v bylinkářství a 

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře