Buffy, přemožitelka upírů

10. srpen 2012 | 19.38 |

Buffy, přemožitelka upírů (anglicky Buffy the Vampire Slayer) je americký televizní seriálvolně navazující na stejnojmenný film z roku 1992, v Česku

Buffy, přemožitelka upírů
TorranceHighSchool Doors.jpg
Lokalita školy "Sunnydale High"
Původní název Buffy the Vampire Slayer
Žánr Teen dramaSupernaturální,FantasyHorrorKomediálně-dramatický
Námět Joss Whedon
Hrají Sarah Michelle Gellar
Alyson Hannigan
Nicholas Brendon
Anthony Stewart Head
James Marsters
Emma Caulfield
Charisma Carpenter
Michelle Trachtenberg
David Boreanaz
Amber Benson
Seth Green
Marc Blucas
Úvodní znělka zkomponována Nerfem Herderem
Země původu USA Spojené státy
Jazyk(y) Anglický
Počet sezón 7
Počet epizod 144 (seznam epizod)
Produkce
Délka jednoho dílu kolem 42 minut
Televize
Kanál WB TV (1997–2001)
UPN (2001–2003)
Formát obrazu 480i (SDTV)
Vysílání 10. březen, 1997 – 20. květen, 2003
Chronologie
Předchůdce pořadu Buffy the Vampire Slayer(Film, 1992)
Následovník pořadu Buffy the Vampire Slayer Season Eight (Kniha, 2007)
Související pořady Angel (1999-2004)

 uvedený pod názvem Buffy, zabíječka upírů.

První díl vysílala v březnu roku 1997 televizní stanice Warner BrosBuffy a seriálu Dawsonův svět se připisuje hlavní podíl na úspěchu stanice WB v jejích prvních letech. Po pěti sériích přešel seriál pod konkurenční stanici UPN na poslední dvě série. Poslední, 144. díl se vysílal v květnu 2003. Seriál vytvořil Joss Whedon a produkovala společnost Mutant Enemy Productions, kterou založil. Název seriálu se často zkracuje jednoduše na Buffy nebo BtVS.

Vypráví příběh mladé dívky Buffy vyvolené osudem, aby bojovala proti silám zla, většinou s pomocí svého Pozorovatele a svých přátel, v originální verzi označovaných jako "Scoobies".

Seriál byl nadšeně přijat kritiky i diváky také díky tomu, že používá nadpřirozené prvky jako metafory pro různé problémy skutečného života, zvláště ty spojené s dospíváním.

Obsah

  [skrýt

[editovat]Vznik a styl Buffy

Scenárista Joss Whedon postavil seriál na opačném principu než na jakém se zakládá většina hororových filmů, kde mladá blonďatá dívka slouží jen jako hysterická oběť nebo někdo, koho může zachránit hlavní mužský hrdina. Whedon toto klišé obrátil a tak je to často Buffyin kamarád Xander (v českém dabingu též nazývaný Alex), kdo potřebuju zachránit, a Buffy se o sebe dokáže postarat víc než dobře. Nicméně její osobní život je stejně zmatený a bolestivý, jako u většiny dívek jejího věku. Tato kombinace fyzické síly a citové zranitelnosti získala pro seriál početné skupiny fanoušků.

Děj se odehrává v Kalifornii ve fiktivním městě Sunnydale, jehož střední škola stojí přímo na Pekelné bráně (Hellmouth), která slouží jako spojení mezi naším světem a temnou říšídémonů. Přítomnost brány také přitahuje do Sunnydale nejrůznější monstra a zloduchy.

Nejvíce se v seriálu objevují samozřejmě upíři, zpodobňovaní různými způsoby inspirovanými mýty, pověstmi i literaturou. Buffy a její přátelé také bojují s démonyduchybohytrolly,zombiečarodějnicemi i mezi sebou, a často není jejich úkolem nic menšího, než záchrana světa. Mytologie seriálu je inspirována tradičními pověstmi o nadpřirozenu i dalšími kulturními, náboženskými a fiktivními zdroji. Nadpřirozené prvky mají téměř vždy i metaforický nebo symbolický význam.

Buffy Summers je Přemožitelka, další z dlouhé řady mladých dívek vyvolených osudem, aby bojovaly proti silám zla. To jí dává extrémní sílu, výdrž, obratnost, intuici, uzdravovací schopnost a částečně také dar předpovídání budoucnosti ve formě snů. Dohlíží na ni její Pozorovatel Rupert Giles který je na začátku seriálu knihovníkem v Buffyině škole.


Buffy je většinou ta, která podstupuje fyzické souboje. Její kamarádka Willow Rosenbergová zajišťuje shánění potřebných informací prostřednictvím počítače, od druhé série ke svým schopnostem přidá i magii. Giles je zběhlý ve vyhledávání informací v běžných knihách i starých mystických textech. Alexander Harris jako jediný nemá žádnou zvláštní schopnost a sám to také v 3. sérii přiznává.

Samotný děj začíná na Sunnydaleské střední škole, kde se Buffy octne potom, co způsobí nenapravitelné škody v její staré škole v Los Angeles. Kromě svých nejlepších přátel potkává ve škole také plno nových lidí jako například Cordelii Chaseovou, namyšlenou a bohatou holku z níž se během tří let stane jedna z Bufyiných nejlepších přátel. Od druhé série se parta setkává s Ozem Osbournem, vlkodlakem, který se zamiluje do její kamarádky Willow. Také Cordelie prožije malou aférku s Alexem.

Seriál je zajímavý tím, jak smíchal mnoho žánrů dohromady – hororbojová umění, romanci, melodrama i komedii. Na rozdíl od filmu, který byl špatně přijat a jeho tvůrce Whedon se od něj distancoval, dosáhl seriál velkého úspěchu jak mezi mladšími diváky (pro které byl určen), tak mezi staršími televizními kritiky. Mnozí to připisují chytře napsaným scénářům a talentu Josse Whedona.

Seriál je plný metafor k problémům a zkouškám období dospívání. V epizodě Out of Sight, Out of Mind je použita neviditelnost jako metafora k tomu, být ignorován ostatními. V dílu The Pack jsou Xander a několik jeho spolužáků ovládnuti hyenami, což zpodobňuje často negativní důsledky vlivu skupiny na mentalitu jedince. Zřejmě nejdiskutovanější metaforou je následek toho, že se spolu Buffy a Angel vyspí – Buffy přijde o panenství a Angel o duši. Sarah Michelle Gellar k tomu řekla: "To je jasná metafora. Vyspíš se s klukem a on je najednou zlej."

Seriál si za toto a další zdánlivě puritanské podtexty vysloužil hodně kritiky. Whedon ale tvrdí, že seriál se prostě jen zabývá následky činů a jejich dopadem na emoce diváků. Říká: "Nedávám lidem co chtějí, dávám jim co potřebují. ... Nikdo nechce vidět v Othellovi pokojný rozvod. Lidé chtějí vidět tragédii. ... Věci se musí pokazit, špatné věci se musí dít."

Podle Whedona si seriál musí své emocionální chvíle zasloužit a tak se postavy musí často bolestivě zodpovídat za své činy. Například když je v šesté sérii Buffy vzkříšena z mrtvých svými přáteli, je spolu s ní přivolán i démon jako určité vyvážení. Její přátelé si mysleli, že se po smrti dostala do pekla, z něhož ji chtěli vysvobodit, ona ale byla v nebi, a tak byl pro ni návrat do drsné reality života velice těžký. Také díky jejímu oživení může v sedmé sérii První zlo vést válku proti linii Přemožitelek.

Děj není uzavřen do jednotlivých epizod, ale každá série má hlavní dějovou linku, kterou jednotlivé díly sledují, a svého hlavního zloducha, doprovázeného jedním nebo více menšími zloduchy.

[editovat]Buffy a homosexualita

Whedon řekl, že vždy chtěl v seriálu homosexuální postavu. Původně to měla být mužská postava. První homosexuál v seriálu byl rváč Larry, který se ke své orientaci přiznal Xanderovi, protože si mylně myslel, že je také gay. Podle mnohých tahle scéna nastiňovala možnost, že Xander bude gay. U postavy Willow se také objevily náznaky - poprvé když Xander řekl, že Willow asi nemá zájem o randění s Buffy, podruhé a o dost jasněji v díle, kdy se Willow setká se svým druhým já z jiné časové dimenze, které se očividně zajímá o osoby stejného pohlaví. Obě tyto epizody napsal a režíroval Joss Whedon.

Nakonec to byla právě Willow, která ve čtvrté sérii po rozchodu se svým přítelem Ozem navázala milostný vztah s Tarou Maclayovou. To vytvořilo vlnu kontroverze v médiích, nejen od odpůrců homosexuality v televizi, ale i od homosexuální komunity. Ta brala fakt, že obě dívky jsou čarodějky, jako klasický negativní stereotyp, čemuž moc nepomohly ani konzervativní požadavky stanice WB, která tvůrcům dovolila polibek obou dívek až v polovině páté série (jedná se o první lesbický polibek v televizním seriálu vysílaném v hlavním vysílacím čase - epizodaThe Body). Joss Whedon to ale označil za výhodu, protože ho takové zákazy nutí jako tvůrce být kreativnějším.

Láska Willow a Tary byla násilně přerušena na konci šesté série, kdy byla Tara nešťastnou náhodou zastřelena. V důsledku ztráty své milované se Willow obrátila k černé magii a zlu, vraha zaživa stáhla z kůže, když prosil o milost a málem by zničila svět, kdyby ji nezastavil Xander. Zatímco někteří fanoušci oplakávali konec nejlepšího lesbického vztahu v televizi, jiní si stěžovali na další negativní stereotyp - lesbická postava je za svůj "hřích" po zásluze potrestána smrtí. Tvůrci se bránili tím, že smrt Tary neměla nic společného s její orientací a že stejně by se zachovali k jakékoli jiné postavě.

Následující vztah Willow a potenciální Přemožitelky Kennedy v sedmé sérii mohl být pokusem utišit kritiku a vyhnout se klišé osamělé homosexuální postavy. Nicméně rychlost, se kterou Willow překonala ztrátu Tary a své kruté činy, jen posilnila hněv kritiků, kteří mimo jiné označovali Kennedy za "spratka". Willow má s Kennedy na svém kontě ještě jedno prvenství - první scénu lesbického sexu v televizním seriálu (epizoda Touched).

V sedmé sérii přibyly ještě určité náznaky homosexuality dvou vedlejších postav - oblíbeného démona Clema a neúspěšného padoucha Andrewa Wellse, který projevoval velkou náklonost jak k vůdci své party Warrenovi, tak ke Spikovi nebo Xanderovi.

[editovat]Postavy

[editovat]Hlavní postavy

 • Buffy Summersová – současná hlavní Přemožitelka (v průběhu seriálu se objeví několik dalších Přemožitelek)
 • Rupert Giles – Buffyin Pozorovatel, člen organizace, jejímž hlavním cílem je vyhledávat, trénovat a držet dohled nad Přemožitelkami; je o generaci starší než Buffy a její přátelé a k Buffy chová do jisté míry otcovské city
 • Willow Rosenbergová – velice chytrá, na střední měla pověst divného šprta, je expertka přes počítače a později i mocná čarodějka
 • Alexander Harris – normální kluk bez jakýchkoli výjimečných schopností, nezřídka slouží jako komická figurka.

[editovat]Vedlejší postavy

 • Joyce Summersová (1.-5. série) – Buffyina rozvedená matka; dlouho netušila, co její dcera po nocích dělá, ale poté, co se dozvěděla pravdu, se s tím docela dobře vyrovnala.Na konci 5.série zemřela na nádor na mozku.
 • Dawn Summersová (5.-7. série) – Buffyina mladší sestra, klíč vytvořený mnichy, kterého přeměnily do lidské formy.
 • Angel (1.-3. série) – upír s duší, Buffyina první láska
 • Cordelia Chaseová (1.-3. série) – roztleskávačka, jedna z nejhezčích dívek na škole.Rozmazlená a nafoukaná, postupně začne pomáhat Buffyině partě a začne chodit se Xanderem
 • Daniel "Oz" Osbourne (2.-4. série) – kytarista a vlkodlak, první láska Willow
 • Anya (3.-7. série) – bývalá démonka pomsty Anyanka, která přišla o své schopnosti a stala se opět člověkem, v průběhu seriálu se zamilovala do Xandera a dokonce s ním chystala svatbu, z níž ale sešlo.
 • Faith (3.-4. série) – další Přemožitelka, původně pomáhá Buffy, ale později začne páchat zločiny. Potom se vrátí do Sunnydale a je zase na straně dobra.
 • Spike (2.-7. série) – upír, Angelův dávný kumpán (z doby, kdy byl Angel ještě zlým upírem bez duše), objevil se v seriálu jako jeden z Buffyiných hlavních nepřátel, ale postupně se stal jejím spojencem.Poté se do ní zamiloval a byl jí doslova posedlý, ona ale jeho city neopětovala (i když spolu prožili krátkou aférku).
 • Riley Finn (4.-5. série) – voják, člen "Iniciativy", vojenské organizace zaměřené na likvidaci démonů a jiných nadpřirozených bytostí prostřednictvím nejmodernější techniky.Buffy s ním chodila po rozchodu s Angelem.
 • Tara Maclayová (4.-6. série) – čarodějka, která udržovala lesbický vztah s Willow.Na konci 6.série byla zastřelena.Willow se s její smrtí nemohla smířit a dala se k černé magii.Jejího vraha zaživa stáhla z kůže a málem by zničila celý svět,kdyby ji nezastavil Xander.
 • Robin Wood (7. série) – ředitel střední školy v Sunnydale, syn Přemožitelky Nikki Woodové, kterou před lety zabil Spike

[editovat]Hlavní (a vedlejší) zloduchové

Zpět na hlavní stranu blogu

Anketa

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře