Poseidon

30. prosinec 2011 | 12.44 |
› 

 Poseidon, vládce moře, syn Krona a Rheii. I on byl osvobozen Diem, jako ostatní děti Kronovy, z útrob svého otce, kde žil, a ihned se spojil s Diem v boji o moc a svržení Krona z trůnu vládce bohů. Osvobození Kyklópové mu darovali zlatý trojzubec, z něhož se stal odznak moci Poseidónovy, jím dovedl rozpoutat nejstrašnější bouře a stejně je i utišit, drtil jím skály a zabíjel ty, kteří se mu protivili. Los rozhodl při dělení moci a říší, že Poseidón se stane vládcem moře. Neopomněl nikdy zdůraznit, že je rovný svému mladšímu bratru Diovi, a neuznával proto, že by mu byl Zeus nadřazen. Poseidón měl svárlivou povahu a jeho nectností byla i umíněnost. Vystavěl si nádherný palác pod mořskou hladinou u Aig. Byl velkým milovníkem koní, stvořil vodní božstva v podobě koňské. Sám se vychloubal, že vynašel uzdu. Podle jiného podání však uzdu vynalezla bohyně Pallas Athéna. Poseidón však zavedl koňské dostihy. Bral někdy na sebe podobu hřebce, a tak zplodil s bohyní Demeter divokého hřebce Aríona. S Medúzou zplodil okřídleného hřebce Pegasa. Ve svém podmořském sídle měl velké stáje v nich bílé spřežení hřebců s měděnými kopyty a zlatými hřívami. S nimi pak se projížděl ve svém zlatém voze po hřebenech mořských vln, doprovázen početnou družinou bytostí obývajících moře i mořských příšer. Byl pánem všech mořských bohů i všech obyvatel moře. Mořské obludy mu věrně sloužily; jimi též trestal ty, kteří se proti němu provinili.

Ve své nezkrotnosti měl časté spory s ostatními bohy; především o panství nad suchou zemí, po níž vždy toužil. Ve svých sporech však nebyl úspěšný. Poseidón byl velkým milovníkem žen. Zvolil si za manželku Amfitrítu, dceru mořského boha Nerea a jeho ženy Doridy. Porodila mu syna Tritona a dcery Rhodu a Benthesikýnu. Poseidón ji učinil svou spoluvládkyní, avšak jinak jí zavdával mnoho příčin ke stížnostem. Navazoval známosti stejně tak s bohyněmi a nymfami jako se smrtelnými ženami.
Poseidón byl původně pánem všech řek, pramenů a sladkovodních toků. Jako bůh moře byl uctíván mořeplavci, kteří mu přinášeli oběti, aby se uchovali před jeho hněvem. K jeho poctě byly pořádány isthmické hry. Jemu zasvěcenými zvířaty byli kůň, býk a delfín. Ze stromů pak borovice.

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře