Rychle a zběsile 5 (Fast Five) – Rychlý a zběsilý

3. leden 2012 | 18.19 |

Rychle a zběsile 5 (Fast Five) 


Filmová série o nadupaných kárách a šílencích s benzínem místo krve za jejich volanty se dočkala své páté části. Přináší sebou prakticky všechny významné postavy minulých dílů a slibuje adrenalinovou jízdu jaká tu ještě nebyla. Vzhledem ke skutečnosti, že od jedničky měla série sestupnou tendenci, zní podobná prohlášení, u akčních snímků navíc takřka neodmyslitelná, dost odvážně. Pro režiséra Lina je však pětka zřejmě šťastné číslo...

cz/wp-content/uploads/fast_five_01.jpg">

Příběh hraje v podobných filmech čistě vedlejší úlohu, takže pouze stručně. Ex-policista Brian (Walker), jeho krásná přítelkyně Mia (Brewster) a král silnic Dom (Diesel) mají poměrně hluboko do kapsy a rozhodnou se okrást vlivného zločineckého bosse z brazilského Ria. V praxi to znamená vloupat se na místní policejní stanici a nenechat se odstřelit nikým ze zkorumpovaných strážců zákona či jedním z bossových gangsterů. A aby toho nebylo málo, na scénu přichází nekonvenční federální agent Hobbs (Johnson), na jehož seznamu "dokopat k soudu" okupují Brian s Domem přední pozice.

Na snímku je od začátku vidět, že tvůrci se snažili dostát svým slibům o akční jízdě a servírují přesně to, co chce po nenáročném oddechu v kině lačnící divák vidět. Tedy žádné složité vysvětlování jak a proč se děje zrovna tohle, ale hezky od začátku rychlá auta, svůdně oděné dámy, spousta zbraní a nějaká ta rána pěstí jako bonus. Ve vrcholných fázích dokáže snímek skvěle diváka, obrazně řečeno, chytit za límec, vrazit do sedačky a nepustit. Nedovolit mu vydechnout dřív, než se poslední policejní auto rozseká o sloup pouličního vedení. Přitom děj i scény samotné neustále gradují, takže máte jistotu, že to nejlepší skutečně přijde v podobně velkého finále v samotném závěru.

O spád a rychlost filmu se navíc úspěšně stará hudební doprovod, v němž se mísí rockové vypalovačky s rapem a bůhvíčím dalším. Váš mozek to nestíhá, hlava vám jde kolem jen z muziky samotné, ale přesto se skvěle bavíte a užíváte celek. Osobně se přiznám, že styl hudby použitý ve filmu by mě z velké části samostatně nijak zvlášť neoslovil, ale tady funguje přesně jak má a skvěle se sem hodí.

Jedinou vadou na kráse je v tomto ohledu možná až zbytečně dlouhá stopáž. Ačkoliv ručička ukazatele akce a adrenalinu tráví svůj čas povětšinou v horních číslech ukazatele, v první polovině se občas nápadně zakmitá a spadne do klidnějších poloh. I v takových momentech sice film baví, ale ona vlna nadšení zcela logicky opadá. Přitom by stačilo snímek o nějakých patnáct, dvacet minut zkrátit a všechno by bylo v pořádku. Pár procent zdánlivě ztracených v tomto bodě, tedy celkové délce, ovšem tvůrci bez problémů naberou jinde.

A sice ve skutečnosti, že dokázali svůj film zaplnit spoustou výborných hlášek a situací přesně toho typu humoru, který sluší akčnímu snímku nejlépe. Rychlý, nenáročný a velmi úderný, tu a tam dávající vzpomenout na bohužel již zašlou slávu let 80tých, kdy si kladný hrdina nemohl dovolit někoho praštit bez toho, aby prohodil nějakou tu zdánlivě drsnou a ve skutečnosti velmi vtipnou větičku. Navíc tu dobře funguje interakce mezi jednotlivými postavami, které se vzájemně neustále špičkují a snaží se všem ostatním dokázat, kdo že je ten největší borec co má vždycky poslední slovo.

Na druhou stranu, pokus nacpat sem každého, kdo měl nějakou roli v minulých dílech, sebou přinesl i problém v nutném omezení prostoru pro některé aktéry děje. Nemám nic proti hlášky metajícím černochům, ale pokud je oněch černochů víc a divák nedostane regulérní šanci se mezi nimi zorientovat a vlastně je jakkoliv rozlišit, nepovažuji za nutné jich do děje umisťovat vícero.

Jako výborná volba se ukázalo obsazení akční hvězdy Dwayna Johnsona. Na plátně sice stráví, vzhledem k potencionálu jeho charakteru, trestuhodně málo času, ale i tak se u většiny diváků zařadí mezi nejoblíbenější postavy. Jen doufejme, že si toho někdo z tvůrců povšiml a získá Johnsona pro případné další pokračování. Jeho nekompromisní agent toho může divákům nabídnout mnohem víc, než kolik toho v několika scénách, kde dostal prostor předvedl. Johnson tu ve své roli navíc snad definitivně přesvědčí pochybovače, že má nejen solidní muskulaturu, ale i určitý herecký a především komediální talent.

Naopak za zklamání lze označit výkon ikonické postavy série, Vina Diesela. Ten by měl působit jako hlavní tahoun celého snímku, dostává k tomu odpovídající prostor, ale v nejlepším případě zůstává někde na půl cesty. Se svým neměnným výrazem, připomínajícím člověka korespondujícího s lehkou mentální indispozicí, skutečně nepůsobí jako někdo, na koho je celá brazilská policie posílená o místní gangstery, krátká. Diesel má to velké štěstí, že zbytek jeho filmového týmu tvoří téměř bez výjimky sympatičtí herci a herečky, díky nimž se jeho prkennost alespoň trochu ztrácí. Bez jejich pomoci by snímek utáhnout nedokázal. Jenže si položme otázku – byla by bez něj "Rychle a zběsile 5" skutečně tou pravou "Rychle a zběsile?" Domnívám se, že nikoliv...

"Rychle a zběsile 5" představuje silně nadprůměrný akční snímek, který potěší všechny fanoušky žánru i ty, kdo hledají něco úderného a dynamického. Pokud se chcete dobře pobavit u skutečně nadupaného filmu, nemůžete v tomhle případě rozhodně šlápnout vedle. Bez debat se jedná zatím o nejlepší pokračování z celé série.

Hodnoceni: 80%

Režie: Justin Lin
Hraji: Paul Walker, Jordana Brewster, Dwayne Johnson, Vin Diesel, Tyrese Gibson, Matt Schulze, Sung Kang, Gal Gadot, Ludacris, Elsa Pataky
USA, 2011, 130 minut

Zpět na hlavní stranu blogu

Hodnocení

1 · 2 · 3 · 4 · 5
známka: 0.00 (0x)
známkování jako ve škole: 1 = nejlepší, 5 = nejhorší

Komentáře